Darmowa dostawa od 199zł !

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC OŚWIETLENIE DO KUCHNI?

DATA

Nie bez powodu kuchnię określa się sercem domu. To właśnie w niej domownicy gotują, pieką, a niekiedy spożywają posiłki we wspólnym gronie i biesiadują, gdy wnętrze połączone jest z jadalnią. Z tego względu warto w szczególny sposób zadbać o aranżację kuchenną, aby pomieszczenie było nie tylko ładnie urządzone, ale także funkcjonalne. Poza meblami, sprzętami AGD i akcesoriami konieczne jest też wyposażenie kuchni w odpowiednie oświetlenie. Jak to zrobić? W niniejszym artykule znajdziesz poradnik z inspiracjami, które z pewnością ułatwią to zadanie i podpowiedzą, jak zaaranżować wymarzone wnętrze.

Oświetlenie do kuchni – podstawowy podział i inspiracje

Oświetlenie kuchni można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest oświetlenie centralne. Do tego rodzaju zalicza się przede wszystkim lampy sufitowe umieszczane w środkowej części pomieszczenia. Mogą mieć postać modeli wiszących, pojedynczych oczek lub szynoprzewodów, które pozwalają zaprojektować układ oświetlenia w kuchni wedle indywidualnych potrzeb. Może ono przybrać kształt litery I, L lub C. To bardzo praktyczne rozwiązanie cieszące się w ostatnim czasie dużą popularnością, głównie ze względu na możliwość zmiany położenia punktów świetlnych czy też kierunku padania światła. Warto zastosować rozproszone światło, które równomiernie rozświetli całe pomieszczenia, a dodatkowo odbije się od sufitu.

Do kolejnych modeli oświetlenia w kuchni zalicza się lampy zadaniowe, zwane również punktowymi. Tego rodzaju warianty spełniają dodatkową funkcję praktyczną, gdyż ich zadaniem jest skuteczne doświetlenie konkretnej strefy, w tym blatu kuchennego, zlewozmywaka, kuchenki czy stołu. W tych miejscach najlepiej sprawdzi się bardzo jasne, ale jednocześnie nieoślepiające światło, które będzie praktyczne i zapewni komfort podczas przygotowywania posiłków, gotowania czy mycia naczyń. Blat kuchenny warto oświetlić równomiernie, np. za pomocą ledowych taśm podwieszanych pod szafkami. Nad stołem znakomicie sprawdzą się wiszące lampy z kloszem zmiękczającym światło.

Ostatni rodzaj oświetlania kuchni stanowią lampy dekoracyjne, których również nie może zabraknąć. W każdej aranżacji ozdobne oświetlenie pozwoli stworzyć przytulną atmosferę, a jednocześnie stanie się ciekawym akcentem. Wśród dekoracyjnych lamp najczęściej znajdują się kinkiety oraz modele stojące.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia kuchni?

Podczas wyboru oświetlenia kuchni niezwykle istotne jest wzięcie pod uwagę jej metrażu, wysokości, kształtu oraz stylu aranżacji. Im większe pomieszczenie, tym większa liczba źródeł światła jest wymagana. Natomiast w wysokiej kuchni sprawdzą się wiszące lampy sufitowe o regulowanej długości. W niższych wnętrzach najlepszym wyborem będą plafony montowane tuż przy suficie, które nie zabierają cennego miejsca. Ponadto kształt kuchni również ma znaczenie, gdyż zupełnie inaczej oświetla się długą i wąską przestrzeń, a inaczej przestronne i połączone ze strefą jadalnianą pomieszczenie. Dodatkowo design lampy powinien nawiązywać do wystroju wnętrza, aby aranżacja była spójna. Wybrane oświetlenie do kuchni musi także spełniać określone standardy, w tym między innymi być odporne na wilgoć i zmianę temperatur.