Może wydawać się, że zawias meblowy nie jest najważniejszy, ale to naprawdę bardzo błędne rozumowanie. Jest wręcz przeciwnie. To od niego zależy, jak długo będzie można cieszyć się z funkcjonalności szafek. To one odpowiadają za ich prawidłowe otwieranie oraz ułożenie (mogą się rozregulować). Ponadto, nowoczesne zawiasy meblowe są wyposażone w dodatkowe funkcje, które dbają o to, aby meble nie ulegały uszkodzeniu. Pomożemy w prawidłowym doborze odpowiedniego zawiasu meblowego.
Otóż na konstrukcji zawiasu opierają się drzwiczki danego mebla. Odpowiedni dobór jest bardzo ważny, ale na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na jego rozmiar, konstrukcję oraz jaki ciężar drzwi utrzyma. Szczególnie ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny.
Kilkanaście lat temu zawias meblowy służył tylko do zamykania oraz otwierania drzwiczek. Jednak dzisiejsze rozwiązania są zdecydowanie bardziej rozwinięte technologicznie, dzięki czemu jako użytkownicy możemy liczyć na dodatkowe funkcje, które w codziennym życiu są naprawdę przydatne. Są to takie funkcje, jak:
Zgodnie z potrzebami użytkowników na rynku pojawiają się różne zawiasy meblowe o nowej konstrukcji i funkcjonalności. Obecnie dostępnych jest naprawdę bardzo sporo rodzajów, ale proszę się nie obawiać: wybór nie jest skomplikowany. Z jakich zawiasów meblowych obecnie można skorzystać? Oto lista:
Zawias nakładany
Zawias nakładany z cichym domykiem
Zawias nakładany z cichym domykiem i regulacją mimośrodową
Zawias nakładany z cichym domykiem i regulacją prędkości zamkcięcia
Zawiasy bliźniacze
Zawias bliźniaczy
Zawias bliźniaczy z cichym domykiem
Zawias bliźniaczy z cichym domykiem i regulacją mimośrodową
Zawias bliźniaczy z cichym domykiem i regulacją prędkości zamkcięcia
Zawias wpuszczany
Zawias wpuszczany z cichym domykiem
Zawias wpuszczany z cichym domykiem i regulacją mimośrodową
Zawias wpuszczany z cichym domykiem i regulacją prędkości zamknięcia
Zawiasy równoległy
Zawias równoległy
Zawias równoległy z cichym domykiem
Zawias równoległy z krótkim ramieniem
Zawiasy kątowe
Zawias kątowy 30°
Zawias kątowy 30° z cichym domykiem
Zawias kątowy 45°
Zawias kątowy 45° z cichym domykiem
Zawias kątowy 155°
Zawias kątowy 165°
Zawias kątowy 165° z cichym domykiem
Zawias uzupełniający kątowy 135°
Zawias do szkła
Zawiasy tłoczkowe
Zawias tłoczkowy
Wybranie odpowiedniego modelu jest niezwykle ważne, ponieważ nikt nie będzie chciał po kilku tygodniach, czy miesiącach ponownie montować nowych zawiasów. To strata czasu oraz pieniędzy. Dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio dobrać zawias meblowy do drzwiczek. Otóż nie jest to skomplikowane, ale po kolei.
Przede wszystkim ważna jest grubość materiału, do którego będzie przykręcony zawias. Drzwiczki muszą być grubsze niż sam element. Kolejna istotna, a tak naprawdę najważniejsze kwestia to sposób otwierania drzwiczek: czy są otwierane normalnie do boku, czy jest miejsce na ich otwarcie. Jeśli drzwi znajdują się wewnątrz, to należy wybrać zawiasy wpuszczane. Z kolei, jeśli drzwiczki składają się z co najmniej dwóch elementów, to należy zdecydować się na zawias składany. Tylko on najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji. Co w przypadku szafki narożnej? Zalecane są dwa rodzaje zawiasów jednocześnie: uzupełniający oraz o szerokim kącie otwarcia. Zawiasy bliźniacze doskonale sprawdzą się, gdy drzwiczki umieszczone są na zewnątrz mebla, a dodatkowo oparte są o jego przegrodę środkową.
W przypadku tradycyjnych drzwi wystarczy klasyczny zawias o normalnej konstrukcji. Trzeba tylko spojrzeć na grubość.
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w osobnym wpisie, w którym tłumaczymy dokładnie różnicę pomiędzy rozwiązaniami firm BLUM oraz GTV. Dodamy tylko, że zawiasy marki BLUM pochodzą z Austrii, a GTV są naszą rodzimą produkcją.
Wystarczy, że skontaktujesz się z naszymi pracownikami – telefonicznie lub mailowo, a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wątpliwości i pomożemy w doborze odpowiedniego zawiasu. W naszej ofercie na pewno znajdziesz odpowiedni model. Sam czas oczekiwania na przesyłkę jest bardzo krótki, ponieważ towary wysyłamy przeważnie w tym samym dniu roboczym. Istnieje szansa, że zamówiona paczka pojawi się u odbiorcy w ciągu kilkunastu godzin.