Rozgałęźniki to urządzenia znajdujące zastosowanie w domu i biurze. Podobnie jak inne akcesoria typu przedłużacze i gniazda biurowe, znacznie zwiększają komfort użytkowania danego pomieszczenia i przyczyniają się do bardziej uporządkowanego rozmieszczenia przewodów. Rozgałęźniki elektryczne z oferty locker.com.pl to bardzo przydatne i funkcjonalne akcesoria, wyróżniające się solidnym wykonaniem i trwałością. Stanowią idealne rozwiązanie, gdy w Twoim domu lub biurze brakuje gniazd zasilających. Umożliwiają podłączenie do prądu wielu urządzeń jednocześnie. Niewielkie rozmiary nie zajmują dużej ilości miejsca. Oferujemy bezpieczne rozgałęźniki wyposażone w szereg zabezpieczeń. Polecamy!
Jakie wyróżniamy typy rozgałęźników?
Rozgałęźniki do gniazdka elektrycznego to idealny sposób na zwiększenie liczby źródeł prądu w pomieszczeniu. Urządzenia te, zwane także rozdzielaczami lub złodziejkami, pozwalają na podzielenie dopływającego do nich zasilania na kilka osobnych wejść. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz dwa, trzy lub więcej dodatkowych gniazd elektrycznych dla swoich urządzeń, z których korzystasz w swoim domu, biurze czy warsztacie. Jakie są popularne rodzaje rozgałęźników?
- Rozgałęźniki antenowe – pozwalają na podział sygnału telewizyjnego lub radiowego dla kilku różnych urządzeń, takich jak telewizory, tunery, dekodery czy radia.
- Rozgałęźniki z uziemieniem – zapewniają ochronę przed przepięciami i bezpieczne podłączenie urządzeń. Pomagają w eliminacji zakłóceń elektromagnetycznych i minimalizuje ryzyko porażenia prądem.
- Rozgałęźniki z dodatkowymi portami – niektóre rozgałęźniki posiadają dodatkowe gniazda, takie jak USB, HDMI czy RJ45 (Ethernet), umożliwiając podłączenie urządzeń multimedialnych i ładowanie urządzeń mobilnych.
- Rozgałęźniki z wyłącznikiem – tego typu akcesoria posiadają wbudowany wyłącznik, który umożliwia łatwe załączenie i odłączenie zasilania wszystkich podłączonych urządzeń.
Jakie są kryteria zakupu rozgałęźników?
Korzystanie z rozgałęźników pozwala zwiększyć ilość dostępnych gniazdek elektrycznych. Przy wyborze tego typu sprzętu powinno się wziąć pod uwagę warunki techniczne oraz ilość łączonych urządzeń. Przystosowanie do rodzaju gniazdka i uniknięcie możliwego przeciążenia sieci elektrycznej jest niezbędne. W Polsce zgodnie z PN-IEC 60038 napięcie sieciowe wynosi 230 V/ 50 Hz (z tolerancją +/- 10%). Większość urządzeń elektrycznych działa zgodnie z tą normą. Za duże obciążenie jednego gniazdka może przekroczyć graniczne wartości i skutkować spięciem lub awarią.
Ważnym czynnikiem podczas wybierania rozgałęźnika jest liczba gniazd, która powinna odpowiadać ilości urządzeń, jakie zamierzasz do niego podłączyć. Zwróć uwagę na obecność uziemienia oraz innych zabezpieczeń. Jakość wykonania i trwałość to również kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie rozdzielacza. Wybierz modele o solidnej konstrukcji i wysokiej jakości materiałach, aby zapewnić długotrwałą niezawodność. Ponadto należy zwrócić uwagę na kształt samego rozgałęźnika, jak i gniazd. W sprzedaży dostępne są rozgałęźniki poziome, pionowe, trójkątne, kwadratowe oraz prostokątne, a także modele z płaskimi gniazdami.
Funkcjonalne rozgałęźniki z dodatkowymi gniazdami
Rozgałęźniki z dodatkowymi gniazdami są niezbędne dla osób, które wymagają najwyższej funkcjonalności. W sprzedaży dostępne są modele wyposażone w gniazda USB. Niektóre rozgałęźniki mogą posiadać dodatkowo wejścia HDMI oraz RJ45. Port USB umożliwia naładowanie urządzeń mobilnych, podczas gdy port HDMI jest niezbędny do podłączania np. wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości. Port RJ45 zapewnia użytkownikom łączność Ethernet, umożliwiając im łączenie się z Internetem za pośrednictwem przewodu.
Funkcjonalne rozgałęźniki mogą być używane w różnych miejscach, takich jak biuro lub dom, gdzie wiele urządzeń musi być podłączonych jednocześnie. Wygoda wynikająca z posiadania dodatkowych gniazd oznacza, że użytkownicy nie muszą stale przełączać kabli między urządzeniami. Nie tylko oszczędza to czas, ale także zmniejsza ilość użytych przewodów.
Co więcej, rozgałęźniki z dodatkowymi gniazdami są dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach, dzięki czemu nadają się do różnych zastosowań. Niektóre modele mają wbudowany wyłącznik, który umożliwia odcięcie zasilania wszystkim urządzeniom bez konieczności odpinania ich od gniazdka.
Jakie zabezpieczenia powinny mieć rozgałęźniki?
Rozgałęźniki są niezbędnymi elementami wyposażenia w domu i biurze. Mogą one jednak stwarzać pewne zagrożenia, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Rozgałęźniki muszą posiadać uziemienie, aby zapobiec porażeniu prądem i zmniejszyć ryzyko poważnej awarii. Dodatkowo ochrona przeciwprzepięciowa zabezpieczy przed skokami napięcia, które mogą uszkodzić podłączone urządzenia. Jeśli w Twoim domu przebywają dzieci, koniecznie wybierz rozgałęźnik wyposażony w nakładki zabezpieczające, które znajdują się wewnątrz otworów. Takie nakładki utrudniają dziecku dostęp do wtyczek i zapobiegają próbom wkładania palców lub przedmiotów do gniazd.