Darmowa dostawa od 199zł !
katowniki-do-czego-sluza-poradnik

KĄTOWNIKI – DO CZEGO SŁUŻĄ?

DATA

Do popularnych i uniwersalnych elementów meblowych z kategorii łączników należy kątownik do drewna. To niewielkie akcesorium w formie płytki zgiętej pod kątem 90 stopni pełni przede wszystkim funkcję łączenia ze sobą dwóch elementów meblowych w trwały sposób, dlatego też ma szerokie zastosowanie w meblarstwie. Kątowniki do okien i do mebli różnią się między sobą wielkością, rodzajem zastosowanego materiału, budową i przeznaczeniem, dlatego przed dokonaniem zakupu warto poznać je bliżej.

Budowa i charakterystyka kątowników meblowych

Kątowniki meblowe mają formę płytki zgiętej pod kątem prostym. Na obu skrzydłach znajduje się minimum jeden, wstępnie przygotowany otwór (lub więcej – zależy od wielkości i przeznaczenia produktu) lub szerokie nacięcia, dzięki którym można zmieniać pozycję kątownika już po zastosowaniu wkrętu lub śruby. Zazwyczaj kątowniki do łączenia drewna są sztywne i wykonane z metalu, dlatego montaż za ich pomocą jest wytrzymały i trwały.

Zastosowanie kątowników do łączenia drewna

Kątowniki meblowe mają wiele zastosowań. Warto ich używać przede wszystkim do łączenia ze sobą mebli lub mebli ze ścianami. Można za ich pomocą z powodzeniem łączyć poszczególne elementy wyposażenia i stworzyć jedną, prostą linię składającą się z kilku szafek, unikając w ten sposób charakterystycznego „rozjeżdżania się” pojedynczych mebli. Należy jednak pamiętać, że łączone płaszczyzny muszą znajdować się pod kątem prostym względem siebie. Ponadto kątowniki do mebli zwiększają bezpieczeństwo w pokojach dziecięcych – za ich pomocą można przymocować ciężkie szafy do ściany znajdującej się za nimi. Przy ich użyciu z łatwością stworzysz własne meble, zmodyfikujesz te posiadane, a także wzmocnisz meble, które są narażone na szczególnie szybkie zużycie oraz duże obciążenie, np. delikatne szafy, gdzie znajduje się mnóstwo ciężkich ubrań.

Kątowniki do łączenia drewna warto też wykorzystać w przypadku, gdy chcesz zamontować nowe półki w szafie – wystarczy przytwierdzić do bocznych ścianek łącznie cztery sztuki (po dwie na jedną stronę) na odpowiedniej wysokości i położyć na nich półkę. W celu dokładnego zespolenia z obudową szafy warto przykręcić kątownik także do samej półki, aby w efekcie uzyskać trwałe i mocne połączenie.

Kątowniki do mebli – przydatne w każdym domu

Kątowniki do łóżka, okien i innych mebli powinny znaleźć się w każdym domu, aby móc w dowolnej chwili skręcić nowe meble, naprawić je lub przytwierdzić je do innych elementów wyposażenia. Warto mieć kilka sztuk w różnych rozmiarach wykonanych z różnych materiałów. W ich przypadku liczy się przede wszystkim jakość wykonania. Standardowe kątowniki meblowe ze stali cechują się wysoką odpornością na rozciąganie, ściskanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne, a połączenia są trwałe i pewne. Podobne cechy mają także plastikowe kątowniki – w ich przypadku jednak ogromne znaczenie ma jakość zastosowanych surowców. Przed zakupem tego typu akcesoriów meblowych warto sprawdzić producenta.